Ostatnimi czasy, szczególnie w ostatnich miesiącach wiosenno-jesiennych wzrosła popularność ubrań wykonanych z cennej i dobrej jakościowo wełny z alpak, łudząco przypominających lamy i tak często z nimi mylone.
Według definicji alpaka to udomowiony, hodowlany ssak z rodziny wielbłądowatych, których rodzime ziemie leżą w Ameryce Południowej.
Alpaki są mniejsze od lam, bardziej przypominają owce, a hodowla ich również łudząco przypomina hodowlę naszych, krajowych owiec.

Dlatego też w ostatnich latach wzrasta hodowla alpak, zwiększa się ich ilość hodowców, jest popyt na miękką i delikatną wełnę z alpak, a wraz z popytem analogicznie wzrasta podaż.

Wielu hodowców również udostępnia alpaki do wglądu innych, hodowle odwiedzane są przez wycieczki dzieci, które z największą przyjemnością dotykają i głaskają miękkie i niezwykle przyjemne wełniane, przyjazne zwierzątka.

Fenomen płaszczy alpaki jest więc najzupełniej zrozumiały, szykowne i dobrze skrojone płaszcze z wełny alpaki gwarantują szyk i elegancję, naturalne, przyjemne włosie alpak gwarantuje naturalność i ciepło w chłodne dni, a poza tym nosząca osoba czuje wewnętrzny komfort i prestiż noszenia ekskluzywnego okrycia wierzchniego.

Wełna alpak nie uczula, jest dużo lżejsza od wełny owczej, przyjemna, delikatna, doskonale grzeje, tkaniny w których składzie jest włóczka alpaki są ciepłe, bardzo przyjemne dla ciała i posiadają charakterystyczny wygląd z lekko odstającym włosiem alpaki.

Wełna alpaki i płaszcze z alpaki ostatnio przeżywają swoisty renesans, z pewnością odstawiły na dalszy tor rodzimą wełnę owczą, stając w konkury nawet z niezwyciężalnym kaszmirem, który od lat kojarzył się z najwyższą klasą wełnianych ubrań.

Płaszcze z alpaki są dłuższe, elegancko skrojone, posiadają luźny fason, często typu oversize, idealny dla pań plus size, doskonale kryją niedoskonałości sylwetki i dodają szyku i elegancji.

Płaszcze z alpaki również często mają sportowy fason, z kapturem i paskiem do związania, zazwyczaj w ciemniejszych kolorach lub odcieniach brązu, szarości lub popularnego ostatnio koloru musztardowego.

Warto wspomnieć, że popularne alpaki, nie zawsze mają w swoim składzie 100% wełny alpaki, często są to mieszanki z innymi materiałami, takimi jak wiskoza, wełna owcza lub nawet poliester, ale nawet płaszcz, który ma w swoim składzie jedynie 10% wełny alpaki a 90% poliestru wzbudzają zachwyt i pożądanie kobiet, gdyż na takiej tkaninie i tak wyraźnie można zauważyć włosie alpaki, które podnosi cenę jak i waloru płaszcza.

Wełna alpaki nie uczula, grzeje, a ponadto pięknie wygląda na materiale, dlatego też jest tak cennym i popularnym produktem.

Jednak przy kupnie okryć wierzchnich z alpak należy być czujnym i zawsze czytać metki ze składem lub pytać o to sprzedawcę, gdyż analogicznie płaszcze z mniejszym składem alpaki w materiale powinny być tańsze od tych, które są wykonane ze 100% wełny alpak.

Bądźmy czujni i czytajmy skład materiału na metce.

Z pewnością alpaki już na stale zagoszczą w polskiej modzie, rozprzestrzenią się i zachwycą polskich producentów swoimi walorami skłaniając ich do poszerzenia gamy płaszczy i kurtek ze słynnej ostatnio alpaki.

Wzrasta ilość hodowców przemiłych alpak, wzrasta ilość wełny z nich i naturalnie wzrasta ilość produkcji garderoby z wełny wspomnianych zwierząt.