Rolnictwo niestety przynosi coraz mniej dochodów. Trudno się temu dziwić, wszak wielu rolników nadal korzysta ze starych technologii, a to duży błąd. Należy tutaj stawiać na nowoczesność, dzięki której można zwiększyć zyski. Na jakie smart rozwiązania warto, a nawet trzeba postawić w rolnictwie? Czas dowiedzieć się więcej na ten temat.

Smart rozwiązania dla biznesu, czyli jak zwiększyć efektywność produkcji

Jest wiele rozwiązań, dzięki którym można zwiększyć produkcję czy rozwinąć sektor upraw. Nowoczesne rozwiązania rzecz jasna wymagają większych nakładów finansowych. Jednak przy odpowiednim prowadzeniu firmy należy zauważyć, że taka inwestycja szybko się zwraca. Na pewno doskonale sprawdzi się rozwiązanie znane pod nazwą smart spraying. Jest to program, który automatycznie identyfikuje, a także zwalcza chwasty przez całą dobę. W tym przypadku zastosowano połączenie technologii odpowiednich czujników kamerowych oraz smart oprogramowanie. System wykrywa chwasty w sposób błyskawiczny, a następnie stosuje herbicydy w miejscach, gdzie jest to niezbędne. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność na poziomie 70%. Zatem korzysta się w tym przypadku z inteligencji agronomicznej. Herbicydów nie stosuje się na całej powierzchni upraw, lecz tylko i wyłącznie w miejscach, gdzie pojawiają się chwasty. To smart rozwiązanie wpisuje się także w zielony ład, który zakłada zredukowanie zużycia środków chemicznych nawet o połowę.

Systemy ERP w dużych gospodarstwach rolnych

Smart rolnictwo jest przyszłością. Tylko w ten sposób rzeczywiście można przyspieszyć produkcję, ale i ograniczyć stosowanie środków chemicznych. Ale są też inne rozwiązania, które dobrze się sprawdzą. I tutaj dobrym wyborem jest system ERP. Jest to system, który pozwala ograniczyć ryzyko błędu, a wszystkie dane dotyczące upraw, zapotrzebowania na środki ochrony znajdują się w wiarygodnych bazach danych. Trzeba więc przyznać, że poziom pracy jest zdecydowanie wyższy. Zyskuje się jeszcze pełną kontrolę nad procesami zachodzącymi w firmie. Jednocześnie ma się łatwy dostęp do wszystkich informacji. System ERP standaryzuje, ale też integruje procesy zachodzące w firmie, a w tym przypadku firmie rozumianej jako gospodarstwo rolne. Dzięki takiemu zarządzaniu zyskuje się też pewność, że nie dojdzie do przestoju w pracy. Jednocześnie macie realny wgląd w dystrybucję produktów, a także w cały proces magazynowania.

Opony rolnicze Firestone – jakość napisana trwałością

Oczywiście nie można nie zwrócić uwagi na temat roli, jaką pełnią opony. I one muszą być najwyższej jakości. Przed wszystkim trzeba pamiętać, że zapewniają one większą efektywność pracy. Dodatkowo zapewniają też bezpieczeństwo, gdyż przyczepność maszyny do podłoża jest na zdecydowanie większym poziomie. Tutaj doskonale sprawdzą się opony rolnicze Firestone, które cechuje funkcjonalność i trwałość. Każda opona rolnicza Firestone wykonana jest z mocnego tworzywa. Jednocześnie dzięki ich niezawodności i nowoczesnym technologiom zużycie paliwa jest mniejsze.

Zarządzanie kapitałem ludzkim

Również to, jakich pracowników zatrudniliście ma wpływ na Waszą pracę. Oszczędzanie na środkach, kosztach pracy, czy też zatrudnianiu niewykwalifikowanych pracowników sprawia, że trudno liczyć na większe zyski. Tylko odpowiednie zarządzanie całą firmą, a w tym przypadku gospodarstwem rolnym może przynieść należyty efekt. Każda decyzja powinna być przemyślana, ale trzeba też pamiętać o tym, że w ramach funduszy Unii Europejskiej dostępne są nisko oprocentowane pożyczki na rozwój. Kolejnym ważnym elementem, o którym musicie pamiętać jest inwestycja w rozwiązania ekologiczne. I tutaj mamy na myśli choćby zainwestowanie w dobrej jakości panele fotowoltaiczne. Można stworzyć całą farmę fotowoltaiczną i zasilać, całe duże gospodarstwo rolne. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzicie na energii elektrycznej. Warto też zastanowić się nad inwestycją w pompę ciepła, która biorąc pod uwagę wysokie ceny gazu oraz trudności w zakupieniu węgla, ma duże uzasadnienie. Warto wprowadzać smart rozwiązania dla rolnictwa, aby stać się konkurencyjnym przedsiębiorcą na rynku europejskim.