Aby jabłka mogły być odpowiednio długo przechowywane należy zbierać je w najdogodniejszym dla nich terminie. Doświadczeni sadownicy doskonale wiedzą, że nie należy ich zbierać ani za późno ani za szybko. Kiedy zbierane są za wcześnie nie mają pożądanego smaku, są słabsze na warunki przechowywania i szybko gniją, co skutkuje niezadowoleniem klientów.

Kiedy zbierać jabłka? 

Zbieranie jabłek można zaczynać, kiedy owoce zaczynają masowo spadać z drzewa a szypułki jabłek zmieniają zabarwienie z zielni na żółć. Można łatwo więc wywnioskować, że owoce dostają czerwonawych rumieńców a po przekrojeniu jabłka nasiona są brązowe. Niektórzy sadownicy do sprawdzenia dojrzałości owoców używają płynu Lugola, który jest ogólnodostępny w aptekach. Jabłko przecina się a następnie macza w tym płynie. Jeśli owoc nie nadaje się jeszcze do zbiorów wówczas zabarwi się na czarno lub ciemnofioletowo. Jeśli zabarwi się jedynie na częściowo można zbierać owoce.

Jak prawidłowo zbierać jabłka?

Jabłka pomimo swojej twardości należy zbierać bardzo delikatnie – można je łatwo uszkodzić palcami. Jabłuszko należy przekręcić i pociągnąć do siebie. Najlepiej jabłka wkładać do plastikowych lub drewnianych skrzynek aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia owocu. Jabłka najlepiej zbierać kiedy nie jest wilgotno ale i też nie pali słońce – wtedy skórka jest najbardziej narażona na uszkodzenia. Zbieranie jabłek odbywa się na różne sposoby. Są gospodarstwa, które nadal posługują się pracą ludzkich rąk ale i takie, które do zbiorów wykorzystują kombajny do zbierania owoców. 

Z całą pewnością polski rynek sadowniczy z roku na rok jest coraz bardziej zmechanizowany. To udogodnienie oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Inżynierowie z całego świata prześcigają się wymyślając coraz nowsze patenty, aby zmechanizować sadownictwo. 

Mechaniczne zbieranie jabłek? 

Najczęściej produkowane kombajny do zbioru jabłek są wyposażone w przenośnik taśmowy i napełniarkę skrzyni. Niektóre kombajny można świetnie przerobić na platformę sadowniczą i wykorzystywać je do prac na różnych wysokościach takich jak na przykład przycinanie drzewek w okresie zimowym i letnim czy w montażu i demontażu osłon przeciw gradowych. Zbieranie jabłek można przeprowadzać na różne sposoby, jednak należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich norm i warunków, aby żadne z owoców nie zostało obite.

Jeśli to nastąpi warto pamiętać, że potłuczone jabłka świetnie nadają się na przepyszny cydr tak więc niewskazane jest wyrzucanie uszkodzonych “egzemplarzy”, które nie nadają się już na sprzedaż.