Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki. Bez dobrze funkcjonujących gospodarstw rolnych nie będzie pożywienia. Dlatego wielu rolników dokłada wszelkich starań by odpowiednio dbać o swoje maszyny rolnicze, są one podstawą działania całego gospodarstwa.
Podstawy bieżącej konserwacji
Wielu rolników stara się utrzymać swoje maszyny w możliwie najlepszym stanie, dlatego po każdym użytkowaniu starają się oczyścić je. Tak prosta czynność jak bieżące usuwanie zabrudzeń z maszyn sprawia, że proces korozji postępuje o wiele wolniej.
Wielu rolników stara się również na bieżąco uzupełniać powłoki malarskie. Nie ma to na celu upiększenia maszyn. Uzupełnianie ubytków farby pozwala sprawniej walczyć z korozją. Miejsca w których znajdują się ubytki są najczęściej ogniskami korozji, co prowadzi do stopniowego niszczenia maszyny.
Posezonowy przegląd maszyn
W większości gospodarstw po zakończeniu sezonu odbywa się przegląd i konserwacja wszystkich urządzeń. Pozwala to na naprawę ewentualnych usterek oraz na wymianę zużytych podzespołów maszyn.
Pełna konserwacja maszyn rolniczych powinna zaczynać się od dokładnego oczyszczenia maszyny z zewnątrz. Większość rolników wykorzystuje do tego myjki ciśnieniowe. Myjąc maszyny, warto uważać na filtry czy wloty paliwa. Zalanie tych elementów może okazać się przykre w skutkach.
Po dokładnym umyciu urządzenia warto uzupełnić smary, które mogły zostać zmyte podczas czyszczenia ciśnieniowego. Warto pamiętać, że nie należy używać do tego starych smarów. Stare smary zawierają związki, które znacznie przyspieszają proces korozji.
Jak poprawnie przeprowadzić konserwację?
Dokładne wyczyszczenie maszyn i uzupełnienie smarów to absolutna podstawa dobrej konserwacji. Uzupełnienie powłok lakierniczych również jest jedną z podstawowych czynności konserwacyjnych.
Oprócz tak oczywistych rzeczy, warto przygotować odpowiednio urządzenia do zimy. Poleca się demontaż akumulatorów. Warto jednak pamiętać, że ładowanie ich przynajmniej raz na kwartał uchroni je przed zniszczeniem.
Konserwacja maszyn rolniczych nie kończy się jednak na tak oczywistych rzeczach. Podczas przeglądu maszyn warto umyć paski klinowe w ciepłej wodzie. Z pewnością przedłuży to ich żywotność. Równie istotne jest odpowiednie wyczyszczenie łańcuchów. Tutaj demontaż nie jest konieczny. Na ogół sprawę załatwia szczotka i nafta. Dokonując przeglądów urządzeń rolniczych warto również przyjrzeć się hydraulice. W końcu nikt nie chce mieć nie miłej niespodzianki podczas rozpoczęcia sezonu.
Warto pamiętać, że przygotowanie maszyn do kolejnego sezonu to nie tylko ich umycie i wymiana części. Jakość garażowania ma ogromne znaczenie dla urządzeń. Obniżenie ciśnienia w oponach jest bardzo częstą praktyką stosowaną w urządzeniach garażowanych.
Utrzymanie maszyn rolniczych w odpowiednim stanie to absolutna konieczność. Bez sprawnych urządzeń rolnicy nie są wstanie uprawiać ziemi. Warto więc wykonać konserwację urządzeń zaraz po zakończeniu sezonu. Czekanie z tym do wiosny może przynieść nieprzyjemne konsekwencje. Dobrym pomysłem jest również podstawowa konserwacja i przegląd maszyn, które mają chwilowy postój i będą jeszcze potrzebne w danym sezonie.